Вплив взуття на розвиток стопи у дитини

Плоскостопість не тільки впливає на ходу і поставу, але може спровокувати хвороби хребта і суглобів ніг. Стопи немовлят виглядають плоскими за рахунок жирових подушечок, які розташовані в їх склепіннях. Коли малюк починає ходити, ці подушечки виконують функції амортизації та захисту від перевантажень всієї опорно-рухової системи. Згодом в процесі формування стопи жир розсмоктується і склепіння набуває природний вигин.

Однак так відбувається не завжди. М'яке, тісне або занадто вільне взуття може нашкодити здоров'ю дитини і спровокувати плоскостопість. Тому важливо уважно підходити до вибору взуття з перших кроків вашого малюка. Профілактичне ортопедичне взуття підтримує дитячу стопу в фізіологічно правильному положенні під час ходьби, бігу і рухливих ігор, допомагаючи здоровому розвитку.

Важливо вчасно помітити симптоми плоскостопості, адже вилікувати її можна тільки в дитинстві, в дорослому віці це неможливо. Запідозрити плоскостопість у дитини можна за такими ознаками:

  1.     швидка стомлюваність під час рухливих ігор, бігу або ходьби;
  2.     біль і важкість у ногах наприкінці дня, що проходить до ранку;
  3.     набряклість ніжок в районі щиколоток;
  4.     підошва взуття стирається з внутрішньої сторони;
  5.     незграбна хода з човганням ногами.

Пам'ятайте, що поставити діагноз може лише лікар. Якщо ви помітили у дитини симптоми плоскостопості, зверніться до ортопеда.
Способи профілактики плоскостопості

Плоскостопість буває вродженою і набутою. Відповідно до досвіду лікарів-ортопедів серед усіх причин розвитку плоскостопості вроджені патології займають не більше 3%. Це означає, що в 97% випадків хворобу можна попередити.

П'ять простих правил для профілактики плоскостопості:

  •     Не підганяйте дитину в її розвитку. Не варто ставити її на ніжки завчасно, краще, щоб малюк зробив це сам.
  •     Для здорового розвитку стоп необхідний рух. Заохочуйте активні і рухливі ігри, частіше ходіть з дітьми на прогулянки.
  •     Дозволяйте дитині більше ходити босоніж на вулиці по піску, гальці або траві. Якщо такої можливості немає, можна використовувати вдома спеціальний ортопедичний килимок. Виконуйте разом з дитиною гімнастику для ніжок, робіть йому легкий масаж стоп.

    Важливе здорове раціональне харчування. Нестача вітаміну D, кальцію і фосфору можуть призвести до послаблення кісток і зв'язок, а як наслідок до плоскостопості.

    Купуйте дитині профілактичне ортопедичне взуття з натуральних матеріалів, з жорстким задником і невеликим каблучком. Вибирайте взуття за розміром.

Дитяче взуття для профілактики і лікування плоскостопості

Через велику популярність профілактики плоскостопості недобросовісні продавці називають ортопедичним навіть будь-яке взуття. Будьте уважні, правильне ортопедичне взуття має настпуні якості: 

    Матеріал. Верх взуття виконаний з натуральних матеріалів – шкіри, замші або нубука.

    Підошва і каблук. Підошва легка, жорстка, але гнучка з неслизькими елементами. Невисокий стійкий каблучок, який не дозволить дитині завалюватися назад при ходьбі.

    Носок. Широкий носок для вільного розташування пальчиків всередині.

    Задник. Високий жорсткий задник з м'якою внутрішньою частиною без згинів і грубих швів.

    Застібки. Зручні регульовані застібки, які дозволяють комфортно зафіксувати взуття на ногах.

    Устілка. Ортопедична устілка з супінатором, пронатором або їх комбінацією, що підтримує склепіння стопи в анатомічно правильному положенні.

При виборі ортопедичного взуття варто звернути увагу на наступні моменти:

    купуйте взуття в спеціалізованих магазинах;

    довіряйте відомим виробникам, які дотримуються рекомендацій лікарів і використовують у виробництві тільки якісні матеріали;

    важливо, щоб взуття було легким і не створювало додаткове навантаження;

    враховуйте сезонність, у зимового взуття запас повинен бути до 1,5 см, міжсезонного – 1 см, а літнього – 0,5 см.

Основні помилки при виборі взуття

Існують певні вікові норми і стандарти, що визначають розмір ноги дитини відповідно до статі та віку. Але не варто на них покладатися при виборі дитячого взуття, так легко помилитися. Тісне взуття здавлює ніжку, погіршує кровообіг, натирає і деформує стопу. У занадто вільному взутті ніжка бовтається і ковзає, це може привести до погіршення ходи і навіть до травм. Крім того, в підібраному не за розміром взутті дитина буде швидко втомлюватися.

Також небезпечно доношувати чуже взуття. У ньому ніжки дитини будуть підлаштовуватися під форми стоп попереднього власника, а не розвиватися індивідуально.
Вибираємо розмір правильно

Навіть приміряючи взуття безпосередньо на дитячу ніжку, буває складно зрозуміти чи підходить вона дитині. Для вибору відповідного за розміром взуття треба правильно провести заміри ніг:

    Поставте дитину на аркуш цупкого паперу або картону і уважно обведіть олівцем обидві дитячі ступні. Ведіть олівець перпендикулярно листу, інакше сліди можуть вийде більше або менше реального розміру.

    Виріжте отримані сліди і виміряйте готові заготовки в найдовшій і найширшій частинах. Це і будуть реальні розміри ніг дитини.

    Обов'язково заміряйте обидві ноги, вони можуть відрізнятися по довжині і ширині. Різниця може бути несуттєвою, але орієнтуйтеся на розмір більшої ніжки.

    Порівняйте з таблицею відповідності розмірів за метричною та штіхмасовою системами для визначення правильного розміру.

 

Таблиця відповідності розмірів

Метрична система (см)

Штіхмасова система

Метрична система (см)

Штіхмасова система

Метрична система (см)

Штіхмасова система

9,5

16

14,5

23

19,5

31

10

16,5

15

24

20

31,5

10,5

17,5

15,5

25

20,5

32

11

18

16

25,5

21

33

11,5

19

16,5

26

21,5

34

12

19,5

17

27

22

34,5

12,5

20

17,5

28

22,5

35