Поскостопість — досить поширена патологія зводу стопи. Результатом такого захворювання є болі в ногах, швидке стомлення під час ходьби і навіть неправильний розвиток опорно-рухового апарату дитини. Якщо вчасно не вжити жодних заходів, в майбутньому у вашої дитини будуть проблеми . Якщо ви побачили, що взуття вашого малюка стоптане нерівномірно, це може бути ознакою плоскостопості. У більш ранньому віці дану проблему можна вирішити, не вдаючись до допомоги хірургів. Масаж при плоскостопості у дітей є досить ефективним способом усунути цей дефект.

 

Причини виникнення плоскостопості у дітей

 

Наша стопа має повздовжне і поперечне зведення. При нормальному розвитку стопи нога розподіляє вагу і навантаження на хребет. Але при плоскостопості один або відразу обидва зведення опускаються, таким чином змінюється форма стопи.

Масаж стоп при плоскостопості у дітей

Причини виникнення плоскостопості у дітей ділять на вроджені, які розвиваються під час розвитку плоду, і зовнішні. Перші дають про себе знати, коли дитина знаходиться у віці 3–4 роки, у другому випадку — 6–12 років.

Чому розвивається вроджена плоскостопість:

спадковість, слабкість зв'язкового–м'язового апарату стопи,
недорозвиненість кісток, хрящів у плода через нестачу кальцію, вроджена енцефалопатія.

Розвиток плоскостопості через вплив зовнішніх факторів відбувається через:

травми стопи або гомілки,

неправильного зрощення кісток після перелому,

надмірної ваги,

тривалих навантажень на ноги,

носку незручного або неправильно підібраного за розміром взуття,

раннє застосування ходунків.

 

Техніка масажу при плоскостопості у дітей

 

Масаж і гімнастика при плоскостопості у дітей — це ефективний спосіб позбутися від даного захворювання, також їх можна застосовувати для профілактики недугу.

Мета масажу — розслабити м'язи і розім'яти їх, щоб благотворно вплинути на загальний стан дитини. Залежно від виду плоскостопості руху при виконанні масажу слід акцентувати на проблемних зонах.

Техніка виконання масажу при плоскостопості у дітей:

Покладіть дитину на живіт і починайте легке погладжування спини. Через 2–3 хвилини трохи посильте рухи, зробіть їх розтираючими. Трохи пощипайте шкіру по всій спині, а потім додатково уздовж хребта і на лопатках. Коли шкіра буде добре розігріта, защіпніть складку шкіри пальцями двох рук і проведіть «хвилю» знизу до верху. Закінчить масаж такими ж погладжуючими рухами, як і спочатку.

Техніка массажу

Далі слідує масаж ніг. Робіть погладжування, розтирання, розминання, поплескування і пощипування по поверхні стегон. Закінчіть рухи погладжуванням стегнової частини ніжки.

Массаж ног при плоскостопии у детей

Початкове положення таке ж, починаємо робити масаж гомілки та голеностопу. Загальний порядок дій такий же, як на спині і стегнах дитини (погладжування, розтирання, розминка, поплескування, пощипування, розтирання). Масажувати гомілки необхідно особливо ретельно. Після переходите до масажу поверхні стопи. Починайте по черзі розтирати стопи, натискаючи подушечками пальців. Необхідно добре розминати кожен палець і суглоб.

Масаж ніг при плоскостопості у дітей роблять так: спочатку ікри, потім ахілесове сухожилля, зовнішня сторона гомілки, тильна сторона стопи, підошва, потім знову ікри і повернення до підошви. Після закінчення процедури переверніть дитину на спинку і повторіть всі рухи на передній частині ніг і верхній поверхні стопи. Пам'ятайте, що на передній частині гомілки занадто розминати м'язи не слід.

 

Профілактика плоскостопості у дітей

 

Щоб уникнути деформації стоп у дитини важливо слідувати простим рекомендаціям:

Купувати дитині тільки якісне ортопедичне взуття з натуральних матеріалів і з високим задником, який буде фіксувати стопу. Слідкуйте, щоб устілка була зручною, також можна підібрати взуття з ортопедичною підошвою.

Робити профілактичну гімнастику для ніжок: ходьба по черзі на носочках і п'ятках, на внутрішній і зовнішній стороні стопи. Робіть такі прості рухи хоча б час від часу.

Робити дитині масаж стоп, спини, ніжок.

 

Користь масажу для різних типів зведення стоп

 

Масаж при поздовжній плоскостопості у дітей є основним методом лікування, оскільки такий вид деформації вважається більш легкою формою. Якщо робити масаж регулярно кожен день, приблизно через 1 місяць дитина відчує легкість при ходьбі, спина не буде так втомлюватися, а ноги — не так набрякати.

Якщо у дитини поперечна деформація зведення стопи, масаж і фізіотерапія допоможуть тільки на початкових стадіях. Для кращого ефекту дитині разом із процедурами необхідно контролювати свою вагу, носити ортопедичне взуття, зменшити навантаження на ноги.

 

Протипоказання масажу при плоскостопості

 

Масаж стоп дітям при плоскостопості майже не має протипоказань. Крім того, робити таку процедуру можна не тільки малюкам, але і дорослим. Винятки становлять лише:

загальне нездужання,

запалення і гнійні процеси на шкірі або внутрішніх органах,

онкологія,

туберкульоз,

загострений стан екземи або дерматиту.

Виключіть масаж в період, коли ніжки дитини травмовані.

ортопедичне взуття при плоскостопості