Плоскостопість — досить поширена патологія стопи як у малюків, так і в дорослому віці. І чим раніше вона була помічена, тим простіше буде позбутися від цієї хвороби.

Деформація стопи і виникнення плоскостопості може бути пов'язано з багатьма факторами: це вроджені аномалії, носіння тісного взуття, генетика, зайва вага. У будь-якому випадку при перших ознаках плоскостопості у дитини необхідно вживати відповідних заходів і не пускати ситуацію на самоплив. Допомогти впоратися із захворюванням у дітей допоможуть ортопедичні устілки. Але перш, ніж почати розмову про них, потрібно знати, які існують деформації стоп. Найбільш поширені - це плоскостопість (поперечна, поздовжня, комбінована) і варус (зміщення стопи всередину).

как подобрать ортопедические стельки для ребенка

Підібрати устілки правильно допоможе фахівець — лікар–ортопед, але все одно не завадить самому розібратися, як підібрати ортопедичні устілки для дитини. Адже стандартні моделі можна придбати в салонах і спеціалізованих магазинах, але при цьому вони виконують свої функції на 100%.

Чим корисні ортопедичні устілки для дітей

Завдання устілок ортопедичних — вплив на ті ділянки стопи, які неправильно формуються, або деформуються. Пелоти і спеціальні супінатори піднімають стопи. Якщо плоскостопість діагностували у ранньому віці, завдяки ортопедичним устілкам можна скорегувати стопу. Також такі устілки попереджають подальшу деформацію. Правильно підібрані ортопедичні устілки допомагають вилікувати плоскостопість до закінчення формування стоп.

Чем полезны ортопедические стельки для детей

У разі, якщо у вашої дитини немає ознак деформації ніжок, багато фахівців рекомендують також носити такі устілки для профілактики. Вони допомагають правильно сформувати стопу і притримують ніжку малюка, коли він рухається.

Різновиди ортопедичних устілок

Щоб знати, як правильно підібрати ортопедичні устілки дитині, потрібно розібратися у їхніх різновидах. Залежно від призначення устілок вони бувають:

  • Профілактичні — такі устілки рекомендується носити для профілактики деформацій стоп у дітей, а також для тих, хто переніс травми або операції на ногах. Вкладки, які підтримують зведення, роблять зі спіненого матеріалу, тому такі устілки зручні для всіх.

как правильно подобрать ортопедические стельки ребенку

  • Коригувальні — необхідні тим, у кого вже діагностована плоскостопість. Особливість таких устілок в жорсткому супінаторі і напівжорсткому каркасі. Тому такий вид устілок найбільш ефективний і скорочує лікувальний процес у діток.

Корректирующие стельки

  • Діабетичні — м'які ортопедичні устілки підходять для людей, що страждають на цукровий діабет, адже для них важливо берегти себе від будь–яких пошкоджень м'яких тканин.

Диабетические стельки

  • Індивідуальні — створені спеціально під ногу дитини. Такі устілки зазвичай носять ті, у кого явно виражена плоскостопість. Такі устілки робляться під замовлення після призначення лікаря.

 

Конструкція устілок

Ортопедичні устілки мають наступну конструкцію: зона перекату, супінатор, поглиблення під п'яту, метатарзальна подушка, клин під п'яту, хлястик. Така конструкція створена спеціально для того, щоб зменшити навантаження на м'язи і суглоби, а також для коригування та пом'якшення ходьби.

У деяких випадках такі устілки мають «клини», які допомагають змінити кут положення стопи і повертають п'яту «на місце». Подібні устілки носять ті, у яких крім плоскостопості є ще й інші деформації, наприклад, плоско-вальгусна.

Що стосується матеріалу, з якого зроблені устілки, він може бути натуральним і синтетичним. Однак в будь-якому випадку важливий гігієнічний догляд за ними, щоб устілки прослужили довше.

Особливості ортопедичних устілок

Більшість батьків часто задаються питанням: як вибрати ортопедичні устілки дитині? Для цього необхідно знати, з якою метою вашому малюкові потрібні такі устілки. Так, вони бувають профілактичні та коригуючі. Перші роблять з більш м'яких матеріалів, щоб уникнути деформації стопи. Для виправлення дитячої плоскостопості необхідні коригувальні устілки. Підбирати такі устілки необхідно точно за розміром і міняти по мірі росту стопи. Такі устілки дуже зручні, їх можна вкладати в будь–яке взуття, а оскільки вони не займають багато місця, не потрібно підбирати туфлі або черевики на розмір більші. Коригувальні устілки найчастіше виглядають як напівустілка, не займаючи область пальців.

Щоб підібрати устілку за розміром, необхідно вкласти її в взуття так, щоб п'ята впиралася в задник взуття, а супінатор і пелот перебували під зведеннями стопи. У перші дні устілки можна не носити цілий день, щоб ноги звикали поступово. Коли стопи адаптуються, можна починати носити устілки кожен день, щоб досягти кращого ефекту лікування. Міняти устілки потрібно, як тільки ви помітите, що вони почали деформуватися, або коли нога дитини збільшилася. Крім того, у кожних ортопедичних устілок є термін експлуатації, який вказаний на упаковці.

Показання до носіння ортопедичних устілок

Недостатньо знати, як правильно вибрати ортопедичні устілки дитині, потрібно ще знати рекомендації лікарів, коли потрібно їх носити:

  • комбінована, поздовжня, поперечна плоскостопість,

  • деформація великого пальця,

  • травми,

  • діабетична стопа,

  • проблеми з поставою,

  • біль у спині, ногах, хребті.

В цілому, для профілактики плоскостопості у дітей під час формування стопи рекомендується носити устілки ортопедичні, щоб не викликати розвиток деформацій стопи.

Одні лікарі кажуть, що можна починати носити такі устілки, як тільки малюк почав ходити, інші — з віку 3–х років. У будь-якому випадку в ранньому віці кістки та суглоби легше піддаються корекції, а своєчасне лікування дасть хороший ефект. Рекомендується разом з носінням ортопедичних устілок застосовувати і інші процедури — масаж, гімнастику.

Протипоказання до носіння ортопедичних устілок

Фахівці рекомендують в якості профілактики вже з раннього віку надягати діткам взуття з ортопедичними устілками, щоб уникнути проблем з опорно-руховим апаратом. Тобто, перше взуття дитини повинно бути ортопедичного призначення. В такому випадку підійдуть більш м'які профілактичні устілки. Якщо ж у малюка є вроджена патологія стоп, ортопедичні устілки можна замовити в спеціалізованих магазинах. Однак перед покупкою все ж краще проконсультуватися з лікарем, щоб фахівець допоміг підібрати устілки правильно.

Таким чином, особливих протипоказань до носіння ортопедичних устілок не спостерігається. Важливо знати, як вибрати ортопедичні устілки для дитини і стежити, щоб їй було комфортно під час ходьби, бігу протягом усього дня. Такі устілки повинні допомагати дитині під час рухів і не викликати гострого дискомфорту. Ортопедичні устілки приймають важливу участь у формуванні стопи дитини, але якщо батьки упустили цей момент, в дорослому віці також є можливість виправити деформації стопи за допомогою правильно підібраних устілок. Однак фахівці рекомендують не відкладати лікування і починати профілактику вже з раннього віку дитини.