Плоскостопість – підступне захворювання. Незначний дефект на перший погляд, воно здатне спровокувати інші більш серйозні хвороби хребта і суглобів.

Природний вигин здорової стопи виконує функцію амортизації під час будь-якої фізичної активності: ходьби, стрибків і бігу. При плоскостопості стопа стає плоскою через деформацію склепіння, перестає виконувати цю функцію, через що істотно збільшується навантаження на суглоби і хребет. Надалі це може привести до таких серйозних захворювань, як остеохондроз, сколіоз, артроз, і навіть до деформації внутрішніх органів.

Гарна новина полягає в тому, що можна легко позбутися від плоскостопості, якщо вчасно помітити її ознаки у дитини.

 

Причини розвитку плоскостопості

 

Стопи немовляти спочатку плоскі за рахунок жирових подушечок, розташованих в склепіннях. Тільки коли дитина робить перші спроби ходити, стопи починають розвиватися і поступово набувають природний вигин. Під впливом різних факторів формування склепіння стопи може проходити неправильно, в результаті чого воно стає пласким.

Основні причини розвитку плоскостопості у дітей:

Вроджена плоскостопість в наслідок спадкової слабкості зв'язок, м'язів і гомілковостопного суглоба, а також неправильне розташування таранної кістки в гомілковостопному суглобі. Такі випадки дуже рідкісні і, як показує ортопедична практика, складають не більше 3% всіх причин захворювання.

Неврологічні хвороби, які викликають м'язову слабкість.

Травми в області гомілковостопного суглоба, які привели до деформації склепіння стопи.

Неправильне харчування з недостатнім вмістом фосфору і кальцію, а також нестача вітаміну D.

Носіння неякісного або неправильно підібраного взуття. Важливо: взуття для дитини слід вибирати за розміром, воно повинна мати тверді задники, супінатори і невеликий каблучком (до 10 мм).

Відсутність у дитини рухової активності і відповідних до віку фізичних навантажень.

 

Як визначити плоскостопість у дитини?

 

Остаточне формування склепіння стопи у дитини відбувається тільки в шестирічному віці. Тому діагностувати плоскостопість до того, як малюкові виповнилося 6 років не має сенсу. Але батькам важливо бути уважними до того, як росте і розвивається дитина, щоб помітити перші симптоми плоскостопості і вчасно звернутися до фахівця.

Можна запідозрити неправильний розвиток стоп у дитини, якщо вона:

стоптує взуття нерівномірно, переважно з внутрішньої сторони; скаржиться на болі в ніжках після прогулянок;
клишонога при ходьбі – загортає ступні всередину; швидко втомлюється при ходьбі або від довгого стояння.

Якщо у вас виникли підозри на плоскостопість у дитини або вам важливо переконатися в його відсутності, проведіть легкий тест. Змастіть стопи дитини гуашшю або жирним кремом, поставте її на чистий аркуш паперу. Важливо, щоб малюк недовго постояв на аркуші, випрямивши спину і ніжки. За формою одержаних відбитків легко зрозуміти, є у дитини плоскостопість чи ні. Сліди здорових ніжок за формою будуть нагадувати боби. Якщо ж стопи закарбувалися повністю, і форма слідів нагадує овал, варто відразу ж звернутися до лікаря.

ортопедичне взуття для дітей